Hem Spor Hem Detoks Olur mu?

Öncelikle detoks nedir, ne işe yarar biraz bunlardan bahsetmek istiyorum.

Detoks; bir nevi vücudumuzun iç temizliğidir. Vücutta çeşitli sebeplerden dolayı istenmeyen artık maddeler oluşur. Bu maddelere, ‘toksin’ denilmektedir. Vücuttan toksinlerin uzaklaştırılması işlemine ise ‘detoksifikasyon’ adı verilmektedir. Günümüzde sık kullanılması ve popüler hale gelmesi ile birlikte bu isim kısaltılmış ve ‘detoks’ adını almıştır.

Peki toksinlerin oluşmasına etki eden faktörler neler olabilir diyecek olursanız; solunan kirli hava, stres, yanlış beslenme, hormonlu gıdalar, tarım ilaçları, katkı maddeli ürünler, radyasyon ve bunlar gibi daha bir çok etken sayılabilmektedir.

Vücudumuzdan toksinleri atmak için temizlik yaparken; kalori azaldığı için, şekerli, yağlı ve unlu gıdalar beslenmemizden çıktığı için kilo kaybı olabilir. Ancak bu kayıp su kaybıdır, detoks ile yağ kaybı olmamaktadır. Detoks bağışıklık sistemini iyileştirir ve bizi güçlendirir. Günümüz yaşam şartlarına bakacak olursak hemen her insanın böyle bir programa ihtiyacı vardır.Fakat bu program için mutlaka bir uzmana danışmalısınız!.

Detoks hakkında biraz fikir edindikten sonra gelelim hem detoks, hem spor olur mu sorusunun cevabına..

Olur hem de bal gibi olur.. Hatta ikisini birleştirdiğimiz zaman daha etkili bir sonuç elde etmiş oluruz. Neden mi? Aslında bunu iki başlık altında toplayabiliriz;

1- Spor sırasında oluşan toksinleri atmak için, detoks programı

Ben hem detoks programı uygulamak hem de kilo kaybetmek istiyorum diyorsanız egzersiz yapmalısınız. Egzersiz sırasında metabolizma hızlanacak ve belli bir süre sonra yağ yakımı başlayacaktır. Ee ben yağ yakımı sırasında toksinleri nasıl atacağım, tabii ki detoks programı ile.. Yani ne kadar fazla egzersiz yapıyorsam, o kadar fazla da detoks programı ile bu durumu desteklemeliyim.

2- Detox ‘un etkisini arttırmak için, spor yapmak

Detoks programının etkinliğini arttırabilmek ve vücuttan toksin maddeleri daha hızlı uzaklaştırmak için egzersiz ile desteklemek gerekmektedir. Ancak burada yapılacak egzersiz türleri büyük önem taşımaktadır. Çok ağır egzersizler, ağırlık ve kuvvet antremanlarını çok fazla önermemekteyiz. Çünkü antreman sırasında bizim pek istemeyeceğimiz ve toksin madde olarak adlandırdığımız laktik asit oluşu gerçekleşir. Detoks programı ile daha çok ; yüzme, yürüyüş, yoga, nefes egzersizleri ve pilates gibi sakinleştirici, kasların gevşemesine ve uzamasına etki eden egzersiz türleri tercih edilmelidir. Hafta da en az üç gün ve en az 50-60 dakika arası yapacağınız egzersiz ile detoks programınızı büyük ölçüde hızlandırırsınız.

Unutulmamalıdır ki, detoks beslenmesi, egzersiz, nefes çalışmaları ve ruhsal temizlik hepsi beraber olur.

Appointment

Give us a call or fill in the form below and we'll contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.