Bebeğimi nasıl emzirmeliyim, nelere dikkat etmeliyim?

– Yatarak veya oturarak, kendinizin en rahat ettiği pozisyonda bebeğinizi emzirin.

– Emzirme esnasında bebeğinizin başı ve gövdesinin aynı doğrultuda olmasını sağlayın.

– Emzirirken bebeğin memenizin sadece uç kısmına değil etrafındaki kahverengi halkasıyla birlikte iyice ağzına almasını sağlayın. Ancak bu şekilde bebeğiniz memenizden etkili bir şekilde süt  sağmış olacaktır. Bu tarz emzirme sizde meme başı çatlağı olmasını önleyecek ve bebeğin daha az hava yutmasına katkı sağlayacaktır.

– Her beslenmede mümkün oldukça her iki memenizden emzirin.

– En son hangi memeden emzirmeyi bıraktıysanız bir sonraki emzirmeye yine o memeden başlayın.

– Bebeği emzirirken her memenizden en az 10 en fazla 20 dakika  emmesini sağlayın.

– Emzirme ortasında (bir memeden diğerine geçerken) ve emzirme sonrasında bebeğinizin gazını çıkartmayı ihmal etmeyin.

BEBEĞE SU VERME

Anne sütü alan bebeklere ayrıca su vermeye gerek yoktur. Anne sütü içerik olarak %90 oranında su içerdiğinden bebeğinizin su ihtiyacı tek başına karşılayacaktır.

MEME BAKIMI

Her emzirme öncesinde memelerinizi temizlemeniz gereksizdir. Meme başının ve koyu renkli halkanın kurumasını önlemek iyin her emzirmeden sonra kendi siitiiniizden 1-2 damla siirebilirsiniz. İlk haftalarda rahat bir lohusa sütyenini gece gündüz takın. Dar sütyenler süt kanallarını tıkayabilir. Memeleri her emzirmeden sonra havalandırın. Yıkayacağınız zaman duru su ile yıkayın, sonra iyice kurulayın. Sabun veya karbonatlı su cildin koruyucu tabakasını kaldırarak tahrişe yol açacağı için kullanılmamalıdır. İlk haftalarda emzirmelerden sonra biraz süt sızabilir. Sütyeninize yerleştireceğini tek kullanımlık küçük tamponlar sütü emer. Sütün sızması süt yapınızın iyi olduğunu gösterir ve memelerin aşırı dolmasını engeller.

Appointment

Give us a call or fill in the form below and we'll contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.