Paraben=Astım

PARABEN= ASTIM DEMEKTİR.

 Son zamanlarda yapılan analiz ve çalışmalar neticesinde PARABENLER insan vücudun da yaygın olarak saptanmaya başlamıştır. Parabenlerin insan bünyesindeki  HORMON İŞLEVLERİNİ DEĞİŞTİREBİLME ENDOKRİN BOZUCU OLARAK ZARAR VEREBİLME özellikleri bulunmaktadır. Burada asıl endişe verici olan huşulardan biri, Parabenlerin çocukların henüz gelişmekte olan bağışıklık ve solunum sistemleri üzerindeki potansiyel etkilerdir.

  Yapılan incelemelerde astım teşhisi konulan çocuklarda astımı olmayan çocuklara göre idrarda yüksek konsantrasyonda metil ve propilparaben tespit edilmiştir.

Parabenler antimikrobiyal özelliklerinden dolayı koruyucu madde olarak kişisel bakım ürünleri, işlenmiş gıdalar ,gıda ambalajları ve bazı ilaçlar da dahil olmak üzere çeşitli ürünlerde kullanılan sentetik kimyasallardır.

  İnsanlar parabenlere çoğu zaman kozmetik ve kişisel bakım ürünleri kullanarak cilt emilimi ile maruz kalmaktadır ancak gıda olarak tüketme ve solunum yolu ile de parabenlere maruz kalmaktadır.

Lütfen, öncelikle eviniz dahil bütün makyaj malzemeleri ile kendiniz ve çocuğunuz için kullandığınız tüm şampuan, sabun, krem, losyon, duş jeli, diş macunu gibi aklımıza gelen kişisel bakım ürünleri  inceleyip içinde paraben olup olmadığına bir bakın paraben içerikli ise derhal çöpe atın.

  Markası ne olursa olsun bebek ürünü adı altında masumlaştırılan ürünlerin içinde neler olduğunu görünce şaşıracaksınız.

                                                                       Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları                                                  

                                                                      UZM.DR.ÖZLEM KANTAŞ

Appointment

Give us a call or fill in the form below and we'll contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.